Hava İşleme

Baca Gazı Sülfürsüzleştirme

Elektrik üretmek üzere enerji santrallerinde kömür yakıldığında içindeki sülfür atmosfere sülfür dioksit (SO2) olarak salınır. Kömürün kalitesi ve menşeine bağlı olarak sülfürün oranu değişir.  Desulfocarb, Desulfonit ve Epsical kalsiyum karbonat ürünlerimiz atmosfere ulaşmadan önce sülfürü uzaklaştırmak için reaksiyon haznesine eklenir.  Bu baca gazı sülfürsüzleştirme (FGD) ürünleri sülfür gazı ile kimyasal olarak reaksiyona girer ve yan ürün olarak kalsiyum sülfat (alçı taşı) oluşturur. Omya FGD işleminin maliyet etkinliğini daha da arttırmak amacıyla üretilen alçı taşının uzaklaştırılması ve yeniden kullanılması için de çözümler sunmaktadır.

Bu reaksiyon kuru FGD işlemi sırasında, fırında meydana gelir; burada kalsiyum karbonat yakılır ve sülfür dioksit (SO2) ile kalsiyum sülfat (alçı taşı) oluşturmak üzere reaksiyona girer.  Yaş işlemde kimyasal reaksiyon yıkayıcıda gerçekleşir ve yan ürün olarak alçı taşı üretilir.  Alçı taşı sonrasında çimentoda katkı maddesi olarak, gübrelerde sülfür kaynağı olarak veya alçıpan imalatında kullanılabilir.

İşleme ve Desulfocarb, Desulfonit veya Epsical'in özelliklerine bağlı olarak %95'in üzerinde sülfür uzaklaştırılabilir.  Gerekli yüksek saflığa ve en doğru partikül boyutu dağılımına sahip kalsiyum karbonatların kullanımı sayesinde bu sonuç elde edilir.

Ürün Bilgileri

 

Daha fazla bilgi için lütfen irtibat formumuzu kullanın