Polimer Tabanlı Ambalajlar

Omya'nın kalsiyum karbonatları, ince filmlerden kalın levhalara kadar çok çeşitli sert ve esnek ambalaj uygulamalarında mekanik özellikleri ve üretkenliği artırmakta kullanılır. Kalsiyum karbonat işlem hatlarının verimliliğini artırırken, daha iyi çarpma dayanımına ve daha yüksek bükülme direncine ulaşır.

Omya ürünleri somut ham madde, üretim süresi ve karbon ayak izi tasarrufuna ek olarak mekanik özellikleri iyileştirir ve dönüştürme performansını geliştirir.

Omya HDPE, PP, PS, PET ve diğer özel polimer tiplerine dayanan birincil, ikincil ve üçüncül ambalajlara yönelik çeşitli çözümler sunarak, gerek tüketici gerekse endüstriyel polimer ambalaj piyasasına yeniliği taşır. Taşıma çantaları, oymalı ve shrink film, kılıf etiketler, tepsiler, kapaklar, şişeler, başlık ve kilitler günümüzde yaygın şekilde bilinen tanınmış ve Omya kalsiyum karbonatlarının ambalaj optimizasyonuna temel ve değerli bir katkı sağladığı plastik ürün örneklerinden sadece birkaçıdır.

Omya kalsiyum karbonatları, ambalaj üretim ve dönüştürme süreçlerinde CO2 emisyonunu, enerji ve petrokimyasal türev tüketimini azaltarak ve nihai plastik ürünlerin Hizmet Ömrü Değerlendirmesi'ni (Life Cycle Assessment - LCA) minimize ederek de önemli çevresel yararlar sağlar. Omya kalsiyum karbonatları, plastik ürünlere katıldığında petrokimyasal tabanlı bileşenlerin yerini alarak plastik ürün üzerindeki genel olumsuz etkinin azalmasını destekleyerek, daha düşük sera gazı ve hava kirletici (NOx ve partiküller) emisyonlarına yönelik somut hedeflere sahip çevre dostu uygulamalarda güçlü bir gelişim sağlar.

 

Uygulamalar

PE film üretiminde kalsiyum karbonatların kullanılması, hat hızını ve belirli düzeyde verimliliği artırır ve hızlanan ısıtma ve soğutma döngüleri makinenin çalışma süresini geliştirir. Örneğin azalan ham madde maliyetleri, iyileştirilen mekanik güç ve bariyer özellikleri, nihai ürünün temel avantajları arasında yer alır.

Kalsiyum karbonat içeren BOPP filmler ya azalan film yoğunluğu ya da artan opaklık sağlayarak daha iyi yazdırılabilirlik sağlar.

Bant, kayış, torba ve büyük torba üretimine yönelik polipropilen pazarında Omya mineral katkı maddelerini kullanmanın temel avantajları temelde, sürekli artan mineral yüklerinde olağanüstü mekanik özelliklere ve üstün kaliteye ulaşma olasılığını dikkate alır. Üretimde aşamasındaki temel avantajlar arasında örneğin yönelimli polipropilenin ayrılma eğiliminde azalma ve bükülme direncinde artma sayılabilir.

Omya'nın ekstrüzyon kaplamaya yönelik mineral katkı maddeleri, maliyet optimizasyonunun yanı sıra daha iyi yapışma ve daha yüksek hat hızı, minimum yalıtım sıcaklıklarında azalma, işleme ve eritme ısılarında düşüş ve sonuçta daha az doku tıkanması sağlar.

Bu ürünleri şişeler, kaplar ve kapak ve kilitler olarak üretmenin temel avantajları, üflemeli ve basınçlı kalıplama süreçlerinde daha yüksek termal iletkenlik ve daha düşük özel kalsiyum karbonat sıcaklığıdır. Omya kalsiyum karbonatları üflemeli ve basınçlı kalıplama süreçlerinde artan eğilme katsayısı, iyileştirilmiş ESCR ve yazdırılabilirlik, kısalan döngü süresi, daha düşük erişme sıcaklığı, sürdürülebilir üstten yükleme ve düşürme darbesi, daha az titanyum dioksit içeriği ve en önemlisi maliyet optimizasyonu gibi önemli yararlar sağlar.

Polipropilen levhaları %60'a varan oranda kalsiyum karbonat ile doldurmak, polipropileni, mevcut polistren ısıl şekillendirme makinesi üzerinde kıyaslanabilir bir hat performansı ve nihai ürün kalitesi ile çalıştırmak için kanıtlanmış bir çözümdür. Kalsiyum karbonatın PS ürünlerde kullanımı da oldukça yaygındır ve tek kullanımlık ambalaj ve sofra takımlarında hem mekanik performans hem de işleme verimliliği açısından fark yaratır.

Omya mineral katkı maddelerinin ısıl şekillendirmede kullanımının temel yararları kabuklu merdanelerde daha yüksek ekstrüder çıkışı ve daha hızlı soğutma, kalıpta azalan soğutma süresi ve daha hızlı döngü, daha yüksek bükülme direnci, daha az fire, mevcut PS ısı işlem makinesi üzerinde işleme, daha eşyönlü fiziksel özellikler ve daha iyi şekillendirme doğruluğu içerir.

​Daha fazla bilgi için lütfen irtibat formumuzu kullanın