Charakterizácia materiálov

Analytické a mikroštrukturálne laboratóriá spoločnosti Omya intenzívne podporujú činnosti výskumu a vývoja ako aj kvalitu výroby spoločnosti Omya a externých zákazníkov. Všetky laboratóriá sú vybavené najmodernejším vybavením, s ktorým pracuje tím skúsených vedcov a technikov.

Oddelenie analytických a mikroštrukturálnych laboratórií spoločnosti Omya je v plnom rozsahu certifikované v súlade s normou ISO 9001:2008 a pozostáva z nasledujúcich jednotiek:

◾Analytické laboratórium
◾Laboratórium pre kryštalické materiály
◾Mikroskopické laboratórium
◾Reologické laboratórium

Analytické laboratórium

Analytické laboratórium poskytuje podporu, odborné znalosti a vysoko kvalitné služby riešenia problémov nevyhnutné pre chod podniku a aktívne podporuje výskum a vývoj produktov. Toto laboratórium môže ponúknuť širokú škálu techník a metód pokrývajúcich väčšinu oblastí analytickej chémie. Laboratórne techniky zahŕňajú chemickú analýzu, analýzu prvkov a stopových kovov pre širokú škálu materiálov z hľadiska identifikácie a zaradenia.

Infraštruktúra analytického laboratória zahŕňa:

◾Infračervený spektroskop s mikroskopom s fokálnou rovinou (FTIR-FPA)
◾Röntgenová fluorescenčná spektroskopia (XRF)
◾Indukčne viazaná plazmová spektrometria (ICP-MS)
◾Plynová chromatografia (GC-FID, GC-MS, HS/TD-GC-MS)
◾Kvapalinová chromatografia (UHPLC, UHPLC-MS/MS)

Kryštalografické laboratórium

Kryštalografické laboratórium vykonáva mikroštrukturálne štúdie prostredníctvom röntgenovej práškovej difraktometrie a stanovenie tvrdosti materiálu prostredníctvom mikroindentácie. Toto laboratórium analyzuje vzorky hornín, minerálov, skúšobných produktov a mnohých ďalších kryštalických organických aj anorganických materiálov. Výsledky našich vysoko kvalitných analýz nám v kombinácii s údajmi o distribúcii veľkosti častíc umožňujú určiť jemnozrnnú frakciu kryštalického kremeňa v tovaroch masovej spotreby pomocou metódy SWeRF (vdychovateľná frakcia vážená rozmerom častíc). Kryštalografické laboratórium spoločnosti Omya je jediným pracoviskom vo Švajčiarsku odporúčaným Európskou asociáciou priemyselných minerálov (IMA) pre stanovenie SWeRF.

Infraštruktúra kryštalografického laboratória zahŕňa:

◾Bruker AXS D8 Advanced Series II – XRD

S nasledovným vybavením:

◾Superrýchly detektor Vantec-1
◾Menič vzoriek s deviatimi pozíciami
◾Nízkoteplotná komora TTK 450 (-193 °C až 450 °C)
◾Kompaktná Eulerova kolíska
◾INNOVATEST Micro-Vickers 423 A

Mikroskopické laboratórium

Naše najmodernejšie vybavenie svetelnými mikroskopmi umožňuje analýzu rôznych vzoriek. Na štúdium mikromateriálov a nanomateriálov je možné použiť elektrónové mikroskopy. Naša sila v tejto oblasti spočíva v dlhodobých skúsenostiach s prípravou vzoriek pre mikroskopickú charakterizáciu umelých aj prírodných materiálov.

Infraštruktúra mikroskopického laboratória zahŕňa:

◾Svetelný mikroskop na skúmanie priehľadných alebo nepriehľadných vzoriek (zväčšenie: 7x až 1 000x)
◾Konfokálny laserový skenovací mikroskop (CLSM) na získanie viacnásobných optických obrazov vo vysokom rozlíšení s možnosťou výberu hĺbky, ktoré umožňujú 3D rekonštrukciu povrchov (zväčšenie: 50x až 1 000x)
◾Skenovací elektrónový mikroskop s autoemisnou tryskou (FESEM) vybavený detektormi SE, BSD a EDS umožňuje zobrazovanie vo vysokom rozlíšení a kompletnú chemickú analýzu (zväčšenie: 20x až 100 000x)
◾Softvér na analyzovanie obrazov a extrakciu užitočných informácií z digitálnych obrazov
Reologické laboratórium

Reologické laboratórium je kompletne vybavené na charakterizáciu tokových vlastností komplexných kvapalín, obzvlášť suspenzií, ale tiež gélov, kvapalín a práškov. Pochopenie a regulácia reologických vlastností sú zásadné pre rad produktov a aplikácií.

Infraštruktúra reologického laboratória zahŕňa:

◾Reometer pre rotačné a oscilačné experimenty
◾Kapilárna viskozimetria (meranie v jedinom bode a séria riedení, napríklad vnútorná viskozita)
◾Tenzometer na určovanie povrchového pnutia
◾Práškový reometer