Cam & Seramikler

​Doğal cam zamanın doğuşundan beri var olmuştur. Volkanik patlama, yıldırım veya meteor çarpması gibi nedenlerle yüksek sıcaklık oluştuğunda ve belli tipteki kayalar eridiğinde ve sonrasında soğuyup hızla katılaştığında cam oluşur.

Günümüzde cam piyasasını üç sektöre ayırabiliriz:

◾  Düz cam
◾  Boşluklu cam
◾  Fiberglas

Kalsiyum karbonat camda stabilizatör olarak kullanılır ve viskoziteyi geliştirir ve camın dayanıklılığını arttırır. Her tipte cam için gerekli olan ortak kalsiyum karbonat özellikleri son derece düşük demir içeriği, uygun kimyasal özellikler ve düşük buhar içeriğidir.  Magnezyum kalsiyum karbonat minerali olan dolomit de  üç tip camın hepsinde doğal veya kimyasal saldırıya karşı camın dayanımı iyileştirmek amacıyla stabilizatör olarak kullanılabilir.

Seramik pazarı iki ana kola ayrılabilir –seramik cam gövdeler ve gözenekli seramik karosu.

Silika kumunun yanı sıra kalsiyum karbonat seramik üretiminde önemli bir bileşendir.  Kalsiyum karbonat; yüksek sıcaklıklarda (1,050°C) eritme maddesi olarak gerekli olan, cam gövdenin mekanik ve kimyasal dayanımını iyileştiren ve pişirmeden kaynaklanan daralmayı azaltan kalsiyum oksit için de ekonomik bir kaynaktır.

Ürün Bilgileri

 

Daha fazla bilgi için lütfen irtibat formumuzu kullanın